Region
autor: Radio Leliwa | 19.05.2016

Stalowa Wola: Przypomnieli o rocznicy likwidacji KEDYW-u ‘Wilcze Łyko’

Stalowa Wola: Przypomnieli o rocznicy likwidacji KEDYW-u ‘Wilcze Łyko’
Upamiętniona została 72. Rocznica Likwidacji Kedywu 'Wilcze Łyko” tzw. 'Górki” w Rozwadowie. Pierwszy raz tej rocznicy towarzyszyły tak uroczyste obchody. Rozpoczęła je msza święta w farze w Rozwadowie intencji poległych Stanisława Bełżyńskiego i Stanisława Szumielewicza. Potem uczestnicy z kwiatami, zniczami i sztandarami przy obecności władz Stalowej Woli przeszli pod historyczną kamienicę zwaną 'Górka” mieszczącą się przy dworcu kolejowym w Rozwadowie, na której umieszczona jest pamiątkowa tablica. Tam przypomniana została tragiczna historia sprzed 72 lat:
Podczas próby ucieczki zginęli dowódca KEDYW-u Stanisław Bełżyński i Stanisław Szumielewicz:
Na uroczystość przyjechał wnuk Stanisława Bełżyńskiego. Andrzej Bełżyński przypomniał historię swojego dziadka, który miał szansę na wyjazd naukowy do Ameryki ale wybrał rodzinę i Polskę dla której potem poświecił życie. Wnuk Bełżyńskiego cieszył się, że w uroczystości uczestniczy tak wielu młodych ludzi:
Szef Fundacji 'KEDYW”, która zorganizowała uroczystości Marek Wróbelwski przyznał, że przez lata tragiczna historia ludzi którzy działali w konspiracji w ramach KEDYWU 'Wilcze Łyko” była zapomniana i tylko córka Bełżyńskiego Edyta co roku odwiedzała to miejsce. W tym roku z powodów zdrowotnych zabrakło jej pod Górką:
Te w przyszłości mają być udostępnione na wystawie w muzeum które ma powstać na ‘Górce’. Bo głównym celem fundacji jest właśnie wyremontowanie historycznej kamienicy zwanej 'Górką”, okupacyjnej siedziby KEDYWU Armii Krajowej 'Wilcze Łyko”. A przedsmak tego uczestnicy uroczystości mieli na zorganizowanej w kamienicy Górka wystawie:
Na wystawie nie zabrakło także militariów i innych pamiątek z tamtych czasów. Po raz pierwszy można było obejrzeć też zdjęcie Stanisława Korfela ‘Korskiego’, którego wizerunku do tej pory nie znano. Odsłoniła je córka ‘Korskiego’, Zofia Korfel. To nie jedyna karta rozwadowskiej historii, którą dzięki organizacji tej uroczystości i inicjatywie Fundacji KEDYW udało się odsłonić lub dotrzeć do ważnych informacji. Marta Górecka
Copyright © 2013 Radio Leliwa
Created by EFEKT Biuro Promocji i Reklamy